1. SaB Orli Choceň >
  2. Rostou, zlepšují se, sbírají herní praxi. U9 jsme probrali s Tomášem Morávkem

Rostou, zlepšují se, sbírají herní praxi. U9 jsme probrali s Tomášem Morávkem

Martin Urbánek, 30.06. 2023 Aktuality

Kategorie do 9 let si v dosavadním průběhu sezóny vede velmi dobře. Průběžné druhé místo v regionální soutěži, první Blesk na dostřel a i nové zkušenosti z Českého baseballového poháru. To vše zatím orlí naděje zvládly.

V regionálních duelech se Orli utkávají s týmy Waynes Pardubice, Patriots Liberec, Rytíři Trutnov a Blesk Jablonec. Orli jsou na základě dosavadních výsledků spolu s jabloneckým Bleskem favoritem letošní severovýchodní skupiny.

Protože duben baseballu moc nepřál, má kategorie U9 odehráno zatím polovinu zápasů a na zápasy před domácím publikem ještě čeká. Zatím není jasné, kdy se bude dohrávat choceňské 1. kolo, nicméně jablonecké závěrečné 4. kolo je na pořadu v sobotu 23. září 2023.

Mimo regionální zápolení se Orli U9 vydali na konci května na Český baseballový pohár do Prahy, kde se umístili na 9. místě z 10 týmů. Ačkoliv výsledné pořadí nemusí působit pozitivním dojmem, v této kategorii jde především o nabrání zápasové praxe a postupné osvojování si dovedností a návyků. Samotná účast na turnaji je velmi pozitivní a pro rozvoj dětí přínosná.

O průběhu aktuální sezóny jsme si popovídali s Tomášem Morávkem, coby zástupcem trenérského týmu kategorie U9.

Tomáši, jak jste ve vašem trenérském týmu zatím spokojeni s dosavadními výkony svých svěřenců v aktuální sezóně?

Náš tým funguje skvěle. Trochu bojujeme s počtem dětí, a tak si půjčujeme z U8 pravidelně jednoho až tři hráče. Jelikož už takhle hrajeme druhou sezónu, tým je sehraný a všichni se dobře znají. Komunikace mezi hráči během zápasu je výborná. Některé děti mají už naprosto úžasný přehled o hře. Je skvělé poslouchat, jak samy dokáží týmu říct, co se právě bude hrát. Ještě zlepšíme práci v zadním poli a tým bude bezvadný.

Jablonecký Blesk si držíte na dostřel jedné výhry a minimálně výsledkově jste s nimi odehráli nejvyrovnanější utkání. Co chybělo k tomu, abyste s nimi uspěli?

S Bleskem hrajeme vždy velmi vyrovnaný a krásný baseball. V prvním zápase nám rozhodující bod utekl v dohrávce Blesků. V druhém zápase se nám vůbec nedařilo. Naše odpaly směřovaly přímo na hráče a pro ně nebyl problém udělat jednoduchý aut. V obraně nám zase naopak pár míčů uteklo do zadního pole. Začal pracovat stres a bylo hotovo. Šli jsme na dohrávku zápasu za stavu 2:7 pro Jablonec. Tady se vše otočilo. Začali jsme tvrdě pálit. Přinutili jsme je k několika chybám. Za stavu 6:7 pro Blesky si soupeři vzali time. Poslední bod už jsme domů nedotlačili a opět prohra o bod. Letos máme ještě dva zápasy a věřím, že je porazíme. Nastoupíme s čistou hlavou a všechno jim vrátíme.

Český baseballový pohár byl pro děti velkou zkušeností. Jaké bylo výkonnostní srovnání s dalšími týmy, které běžně nepotkáváte?

Naše skupina nebyla úplně lehká. Měli jsme tam Sokol Hluboká, Eagles Praha. Oba týmy se dostaly do finále. S Hlubokou jsme odehráli úplně úžasný zápas. Po první pálce jsme vedli 5:0. Sám jsem z toho byl překvapený. Pak byl zápas vyrovnán na 5:5. Prohráli jsme v dohrávce, kde s dlouhým odpalem do zadního pole už nešlo nic dělat. Prohráli jsme 7:6. Děti to úplně zlomilo. Měli jsme jít hned na zápas proti Eagles. Ale nepodařilo se nám děti vrátit zpět, aby hrály to, co umí. Dostali jsme klepec 11:1. Umíme zahrát skvělý baseball i se silnými soupeři. Zatím nám chybí taková ta energie do závěru zápasu. Místo toho přijde stres. Ale to se změní.

Je v týmu někdo, kdo ti ve srovnání s minulou sezónou, tzv. herně vyrostl před očima?

Tohle je těžký. Všichni rostou, dělají velké pokroky. Ale dobře, řeknu dvě jména a důvod. První je Jenda Vychytil. Je to náš catcher. I když je z týmu asi nejmenší, dokáže bránit domácí metu tak, že trenérům soupeře několikrát spadla brada. Za turnaj udělá klidně 4 auty. Druhé jméno je Tom Kajzrlík. Přidal se k týmu jako poslední. Hraje teprve svoji druhou sezónu. To, jak dokázal výkonnostně všechny dohnat, je neuvěřitelné. Hraje ve vnitřním poli, ale dokáže zahrát skvěle i v zadním. Každopádně, celý tým roste a odvádí vynikající práci. Jsem přesvědčen, že máme prostě výborný tým.

Díky za rozhovor a ať se daří nejen výsledkově, ale i s rozvojem jednotlivých dovedností.

Starší články