1. SaB Orli Choceň >
  2. Zimní softballové soustředění v Lanškrouně

Zimní softballové soustředění v Lanškrouně

Pavel Podhájecký, 26.01. 2024 Aktuality

O prvním víkendu roku, 5.-7. ledna 2024, proběhlo zimní soustředění dívčí softballové sekce klubu. Žákyně a kadetky se sešly v takřka kompletním složení a navíc se přidaly i dvě hráčky z kategorie žen. Soustředění se uskutečnilo v lanškrounském Sporthotelu FOREA.

Během podzimních schůzek trenérů vzešel nápad společného soustředění mimo Choceň. Soustředění mělo přispět začlenění nových hráček v kolektivu a dostat děvčata ze zaběhlých kolejí každodenního shonu. Zároveň jsme si pro novou sezónu nastavili nové pořádky v rozdělení fungování týmů. První kategorií jsou žákyně do 13 let, druhou pak kadetky do 16 let. Obě kategorie budou trénovat odděleně. Společně se pak setkají na tréninku nadhazovaček a chytaček.

Realizační tým trenérů dostal posilu v podobě bývalé zkušené hráčky Lucie Řezáčové, která se zapojí primárně u žákyň. Na svou práci pak budou nadále navazovat Jiří Bednář a Filip Přívratský, kteří se již etablovali u kadetek. Změny by měly přispět ke zlepšení do tréninkových jednotek a následně se pak promítnout v zápasech.

Nyní již přímo k soustředění. Naše výprava čítala 28 účastníků, přičemž je zahrnut i doprovod několika rodičů. Do Lanškrouna jsme vyrazili v dopoledních hodinách. Na místě nás vítalo takřka jarní počasí s příjemnou teplotou. Po obědě jsme se pustili do úvodního dvoubloku v tělocvičně. Nejprve sportovní hry na zahřátí a poté workout cvičení pod zkušeným lektorským vedením. Několik dobře známých cvičení, pár cviků úplně nových a ve výsledku velmi záživný blok, který odkryl, na čem bude potřeba zapracovat.

Po zátěži těla jsme dali trochu zabrat i hlavě. Zevrubné vysvětlení několika složitých pravidel a systému hry, společně s následnými ukázkami moderního pojetí softballu, děvčatům trochu zamotalo hlavu. Po zkušenostech z turnajů je ale nutné věnovat čas i teoretické přípravě, přestože se nejedná o zábavnou část. I tak ale můžeme hodnotit zapojení všech do diskuze, jako prospěšné a doufejme, i obohacující. Pátek uzavřela večeře a po ní zábava se stolními hrami a utužování kolektivu.

V sobotu jsme začali brzkým budíčkem a program odstartovala přednáška na téma Fair play, správný přístup k softballu. Bohatou snídaní jsme doplnili síly na dopolední vycházku Kolem lanškrounských rybníků. Pár odvážlivců se vyškrábalo na kamennou rozhlednu, kde i přes mlhu byl rozhled na celou rybniční osadu. Cestou nechyběla obědová zastávka a jediné, co jsme snad trochu postrádali, bylo pravé zimní počasí. Lehce zmoženi jsme se po zhruba třech hodinách vrátili zpět na Sporthotel a pokračovali odpolední čistě softballovou částí soustředění.

Když softballové soustředění, tak nesměl chybět i házecí program. Nakonec došlo i na tzv. mač roku. Po rozdělení všech do dvou družstev, se naplno rozhořela sportovní rivalita a krásný zápas, čemuž pomohla i velikost haly. V rámci tohoto bloku proběhlo i testování nadhazovaček a chytačů, které poslouží jako určité odpíchnutí a pomyslný bod nula pro zhodnocení rozvoje dovedností během sezóny. Večer jsme společně shlédli film z baseballového prostředí. Únava z nabitého dne byla znát.

Neděla proběhla ve znamení specializovaných softballových tréninků. Zatímco žákyně se seznamovaly s uceleným softballovým švihem, kadetky dostaly zatěžkávací zkoušku v podobě drillu na pozornost při těžkých odpalech. Zakončení soustředění pak symbolicky patřilo opět programovému cvičení pod lektorským vedením, tentokrát na zlepšení mobility.

Závěrem bychom rádi poděkovali zejména všem zúčastněným hráčkám, které zvládly celý program absolvovat.

Žákyně U13 – Amalie, Aneta, Eliška, Natálie, Nela, Sára a Veronika

Kadetky U16 – Adéla, Ema, Gabriela, Johana, Lucie, Natálie a Zuzana

Kluci (sourozenci) – Patrik a Šimon

Ženy/Juniorky – Lucie a Tereza

Doprovod – Andrea, Honza a Jiřík (nejmladší účastník), Jakub, Radka, Věrka a Zuzka

Trenéři – Petra Dittrichová, Lucie Řezáčová, Jiří Bednář, Pavel Podhájecký

Věříme, že společně strávený čas a intenzivní tréninkové jednotky nám pomůžou jako odrazový můstek do sezóny a společnými silami potáhneme choceňský softball vzhůru.

Starší články