1. SaB Orli Choceň >
  2. Mužík, Satoria, Smola tvářemi All Star Game

Mužík, Satoria, Smola tvářemi All Star Game

Martin Urbánek, 18.05. 2023 Aktuality

Česká baseballová reprezentace má ve svém jádru celou řadu skvělých hráčů. Řeč je často o profesionalitě Martina Červenky, který byl nejblíže do MLB. Máme tu fantastický příběh talentu a píle hasiče Martina Schneidera. A je zde i Arnošt Dubový, inteligentní učitel formující mladé mozky. Tvářemi All Star Game 2023 jsou ovšem tři kluci, kteří spolu procházeli postupně reprezentační mládeží a stávají se nastupující generací. Martin Mužík, Ondřej Satoria a Filip Smola.

Pro zmíněné trio jsou příznačné domácí evropské šampionáty, kterých si za dobu své mládežnické kariéry zahráli několik. Ačkoliv je Martin ročník 1996, často se potkával s Ondrou i Filipem, protože se prolínal s jejich ročníkem 1997. Společně v letech 2008 až 2019 pobrali tři evropská zlata a tři stříbra. Zároveň bok po boku zažili tři světové šampionáty do 21 a 23 let na Taiwanu (5. místo), v Mexiku (12. místo) a v Kolumbii (12. místo).

Ondřej Satoria (pátý zleva), Filip Smola (šestý zleva), Martin Mužík (třetí zprava) při nástupu k utkání na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2014 (zdroj: archiv Filipa Smoly)

Na zlatém domácím mistrovství Evropy do 21 let v roce 2014 jim bylo 17, resp. 18 let a patřili k nejmladším v týmu. Naopak na zlatém evropském turnaji do 23 let v roce 2019 patřili k mazákům, ať už věkem nebo zkušenostmi. V jejich kariérách šlo o zlomové turnaje, zejména pak ten poslední v září 2019.

Martin Mužík (vlevo) a Filip Smola (vpravo) na domácím mistrovství Evropy do 23 let v roce 2019 (zdroj: fotobanka ČBA)

Martin za své výborné výkony v poli i na pálce obdržel cenu nejužitečnějšího hráče turnaje a Filip díky důležitým odpalům (5 zápasů, 17 startů na pálce, 9 hitů, 7 stažených doběhů) získal cenu nejlepšího pálkaře turnaje. Připočteme-li Ondrův kvalitní start v semifinále s Francií, máme budoucí reprezentační osu týmu.

Filip Smola (vlevo) a Ondřej Satoria (vpravo) po triumfu na domácím mistrovství Evropy do 23 let v roce 2019 (zdroj: fotobanka ČBA)

Trio reprezentantů sehrálo silnou sekvenci akcí v úvodu utkání s Japonskem na World Baseball Classic 2023. Ondra sypal svoje pověstné dělníky, jak přezdívá changeupům, a první tři směny dělal domácím samurajům problémy. Martin s Filipem pro změnu vystřihli vynikající obranné zákroky a ve vzájemné kooperaci i s Ondrou, zahráli několik důležitých outů při japonském tlaku.

„Bratři“ - Filip Smola (vlevo) a Ondřej Satoria (vpravo) v objetí v utkání proti Japonsku na World Baseball Classic (zdroj: fotobanka ČBA)

V baseballu nejde vyzdvihnout jednoho hráče, který by sám udělal utkání. Každý z devíti borců na hřišti musí přidat kus ze sebe, ať je to v obraně, nebo v útoku. Maximální koncentrace a splnění role, pro kterou toho kterého hráče trenér určí. Jeden bez druhého nemá šanci na úspěch. Zdá se, že osa třicátníků reprezentačního týmu Červenka – Schneider – Dubový má zdatné nástupce.

Starší články