1. SaB Orli Choceň >
  2. Rozprava s hvězdou na třetí metě a suvenýr pro kamaráda

Rozprava s hvězdou na třetí metě a suvenýr pro kamaráda

Martin Urbánek, 24.05. 2023 Aktuality

S láskou k baseballu se v podstatě narodil. Americký národní sport přinesl do jejich rodiny děda, po kterém pokračoval i Filipův tatínek, a tak bylo následování v rodinné linii přirozeným vývojem. Baseballově vyrůstal v pražské Kotlářce. Pět let studoval v Americe a odpromoval na tamní univerzitě. Při studiu hrál baseball na vysoké úrovni, což mu pomohlo i při zisku stipendia a pokrytí velké části nákladů. Nyní bojuje v dresu Tempa Praha a české baseballové reprezentace.

Dohrávka druhé směny zápasu s Japonskem, obsazené všechny mety, pálkař má stav 2 striky a 2 bally. Skákavý míč po zemi míří na úroveň mezi druhou a třetí metou a Filip běží do prostoru, kde by standardně míč zpracoval spoluhráč ze spojky. Sbírá a v poskoku hází míč na první metu Martinu Mužíkovi, který, byť se musí natahovat vysoko nad sebe, hraje out a český tým odchází po dvou směnách s vedením 2:0 nad Japonskem. Radostné gesto Ondry Satorii na nadhazovacím kopci dotváří celou expozici dohrávané směny. Ti tři spolu zkrátka ušli velký kus cesty.

 

Filip Smola (vlevo) zahrává out na metě v extraligovém utkání (zdroj: fotobanka ČBA)

Během utkání se odehrál úsměvný příběh na Filipově třetí metě, kde se ocitl Shohei Ohtani. Filip neotálel a zkusil s nejlepším hráčem světa prohodit pár slov. „První věta, co mě napadla, byla, že mu řeknu, že máme to samé číslo,“ poodkryl český reprezentant. „Říkám mu ‚hele čau, oba dva máme to samý číslo, oba máme 16,‘ a on si myslel, že si mu říkám o dres. Tak on na to, že jako po zápase a já říkám, že ne, že dres nechci, jenom že máme stejný číslo.“

Média se toho okamžitě chytla a v dalších dnech se o scénu ze zápasu opírala. „Potom se strhla obrovská lavina japonských médií, kde po zápase, i těch dalších, za mnou pořád chodili japonští reportéři a ptali se, co jste si teda říkali, dostal si ten dres? A já musel všem vysvětlovat, že jsem si na dres ukazoval jen kvůli číslu, že máme oba 16 a ne kvůli tomu, že ho po něm chci. Takže to bylo docela vtipný,“ doplnil celou situaci v podcastovém rozhovoru Host Reportéra.

 

Shohei Ohtani (vlevo) v přátelské rozpravě s Filipem Smolou (vpravo) při utkání World Baseball Classic (zdroj: Twitter účet @MOMENTbygendai)

Další den po utkání mělo několik českých hráčů možnost setkat se na okamžik s domácí hvězdou Ohtanim. Ondřej Satoria mu nesl na památku český dres a čepici, Filip si při té příležitosti nechal podepsat míček, který nakonec ale putoval dál. „Dal jsem ho spoluhráči Jakeovi (Rabinowitzovi), protože jeho pětiletý syn Jaden hraje taky baseball za Tempo a je velký fanoušek Ohtaniho. Věděl jsem, že mu to udělá mnohem větší radost než mně a bude mít hezkou vzpomínku.“

Starší články