1. SaB Orli Choceň >
  2. Ohlédnutí za turnajem SuperCup 2023

Ohlédnutí za turnajem SuperCup 2023

Petr Zeman, 09.06. 2023 Aktuality

Ve dnech 2. - 4. 6.2023 proběh v Hluboké nad Vltavou zlatý Super Cup, do kterého se poprvé v historii probojoval také náš tým Orli Choceň. Jedná se o největší turnaj baseballistů do 10 let, kterého se účastní těžko uvěřitelných 24 týmů z celé Evropy.

Hned v pátečním ranním zápase čekal na Orli tým Catalonia ze Španělska, kteří v předchozím ročníku skončil v zápasové části turnaje na čtvrtém místě. Po velmi vyrovnané úvodní polovině utkání se díky našim chybkám v obraně dostali Španělé na koně. Bohužel pro Orli byla soupeřova obrana poměrně přesvědčivá a nepřipustila zdramatizování zápasu a Catalonia tak porazila Orli 8:3

V druhém zápase čekal na Orli další zahraniční tým, tentokrát v podobě polských Centaury Warsaw. V tomto zápase bylo znát, že soupeřova obrana není zdaleka tak jistá jako týmu Catalonia, a i díky tomu připisovali Orli svému soupeři v každé směně nějaké ty body. V kombinaci s celkem jistou obranou to stačilo na první výhru v turnaji 14:2 pro Orli.

Třetí utkání bylo proti týmu Nuclears Třebíč, kteří v ročníku 2022 brali celkově druhou příčku. Třebíč od samého začátku dokazovala, že je velmi ofenzivně laděným týmem a každou směnu „bušila“ do Orlí obrana tvrdými a dlouhými odpaly, díky kterým udělila Orlům výsledných 17 doběhů. Na druhou stranu bylo znát, že i z našich pálkařů už spadla tréma a dokázali Nuclears udělit na oplátku hezkých 10 bodů. Nicméně Třebíč v tomto utkání zvítězila zaslouženě 17:10, čímž pro nás byl zakončen první herní den.

Hned v prvním sobotním utkání jsme potkali Eagles Praha, se kterými jsme letos už sehráli dvě velmi vyrovnaná utkání a vždy jsme dokázali o bod, nebo dva urvat výhru. Začátek utkání se vyvíjel opět v náš prospěch až do předposlední směny. Tam se naneštěstí Orlům podařilo během jedné směny nakupit hned několik chyb v obraně, které byly nemilosrdně trestány. Bohužel v dohrávce zápasu dolehla na naše pálkaře „tíha okamžiku“ a už nedokázali už zvrátit výsledek ve svůj prospěch a podlehli tak Eagles 6:8.

V pátém zápase turnaje se proti Orlům postavil tým Maďarska. V tomto zápase neměl ani jeden z týmů jasnou převahu a jednalo se tak o velmi napínavé utkání od začátku až do konce. To nakonec ale Orli zvládli, a i přes soupeřovu dohrávku si připsali, byť těsnou, ale druhou výhru v turnaji. Tentokrát 11:10. Bohužel i s touto druhou výhrou, bylo jasné, že s bilancí 3 prohry a 2 výhry ve skupině se nám zavírají v turnaji dveře do horních pater.

V nedělním ranním utkání jsme se potkali s Olympií Blansko. V tomto utkání jsme měli od samého začátku mírně navrch a vypadalo to nadějně. Bohužel v předposlední směně přišlo během pár minut hned k několika zbytečným chybám, které soupeř potrestal a dostal se „na dostřel“. K naší smůle ukončili blanenští zápas v dohrávce tříbodovým walk off homerunem a otočili tím tento zápas v náš neprospěch 10:12.

Kluci byli po tomto zápasu dost „zlomení“, ale byli si moc dobře vědomi toho, že tento zápas nerozhodl ten homerun v poslední směně, ale série chyb, která tomu předcházela a zhatila tak velmi slibně rozehrané utkání.

Do posledního utkání jsme nastoupili proti týmu Tempo Praha. Z kluků při tomto zápase spadla tréma a dokázali se zkoncentrovat na obranu, která umožnila soupeři pouze 3 doběhy. Na druhou stranu jsme soupeři v útoku přidávali trpělivě bodík po bodíku, až se výsledné skóre zastavilo na 9:3 pro Orli.

Suma sumárum jsme skončili v turnaji se čtyřmi prohrami a třemi výhrami na celkovém 15 místě z 24 týmů. Nebudu tvrdit, že orlí ambice nebyli o něco vyšší. Na druhou stranu jsme dokázali hrát se všemi soupeři důstojný baseball a nebýt v turnaji dvou směn, které se Orlům v obraně opravdu nezdařily, čímž jsme soupeřům umožnili otočit slibně rozehraná utkání, mohli být vše jinak. Na kdyby se ale nehraje. Víme, na co se musíme zaměřit, abychom byli příště lépe připraveni.

Co se týká dovednostních soutěží Masters, tedy hod a odpal do dálky, běh po metách a souhra infieldu, tam jsme obsadili 13. místo. To s přihlédnutím k tomu, že se nám jedna z disciplín úplně nevyvedla, není úplně zlé a dokazuje to, že i v Chocni jsme konkurence schopní, i když nejsme zrovna velkoměsto.

Závěrem bych rád poděkovat za předvedené výkony a nasazení všem hráčům ve složení Tom Kajzrlík, Jirka a Jára Menclíkovi, Adam Hažlinský, Patrik Bednář, Kuba Zeman, Miky Morávek, Máťa a Jenda Vychytilovi, Vašek Skřivánek a Adam Wágner. Dále všem rodičům za podporu a skvělou atmosféru a v neposlední řádě organizátorům za precizní přípravu a zázemí turnaje a s tím spojené krásné zážitky.

Jako třešničku na dortu musím vyzdvihnout pálkařský výkon Mikyho Morávka, který jako jeden ze tří mladších Orlů z kategorie U9 doplnil náš tým. S pálkařským průměrem až neuvěřitelných AVG .783 (statistika procentuální úspěšnosti odpalů) si vysloužil vynikající 4. místo z více než 400 hráčů z celého SuperCupu. Bravo, Miky.

Starší články