1. SaB Orli Choceň >
  2. Choceň? Tady je baseball doma

Choceň? Tady je baseball doma

Martin Urbánek, 19.06. 2023 Aktuality

Baseballová All Star Game 2023 je za námi. Nechci opakovat, co jste dost možná zažili naživo na akci nebo prostřednictvím streamů. Dám vám nahlédnout pod pokličku, jak jsme akci dávali život. Nemám recept „jak na to“, protože nic takového neexistuje. Berte to tedy jako epilog „nejlepší baseballové All Star Game“, jaká se v českých podmínkách dosud pořádala.

Poprvé jsme se s Lukášem Břízou společně sešli nad myšlenkou All Star Game v Chocni 15. října loňského roku. Už dopředu bylo z ČBA přislíbené, že pokud se nestane nic nepředvídatelného, bude se zápas hrát na východě Čech. Od první chvíle jsme s Lukášem jeli na jedné vlně a navzájem se doplňovali.

Na konci října jsme zástupcům ČBA představili bodový plán, jak chceme akci pojmout. První fází byla medializace, druhou samotný zápas, třetí doprovodný program a závěrečnou čtvrtou výstup. Věděli jsme, že aktuální nastavení v českém baseballovém světě musíme využít ve svůj prospěch. Postup na World Baseball Classic a do toho domácí evropský šampionát ČBA personálně dost vytížily. A to byla naše příležitost, jak převzít nad All Star Game větší kontrolu.

Petr Ditrich a Evženie Votinská na nás museli koukat možná jako na dva blázny, když jsme představovali koncept. Pokládali řadu logických otázek, jak si představujeme tu či kterou věc a kdo ji jakým způsobem zastřeší a zafinancuje. Z druhé strany na nás byl i tlak z klubu, že si nemůžeme malovat vzdušné zámky, protože společnost zažívá ekonomickou krizi a sponzoři se nepohrnou, protože sami mají dost svých problémů.

V první řadě tu byl mediální plán. Některé věci jsme konzultovali s lidmi z branže. Řadu kroků jsme ale dělali intuitivně a s inspirační oporou velkých akcí doma i v zahraničí. Major League Baseball byla inspirací největší. Ostatně i to byl důvod, proč logo tvořil grafik Matěj Dubský, který má pro baseball a další zámořské sporty slabost i cit. Věřím, že vizuál celé akce sklidil úspěch u velké části publika.

Druhou fází bylo samotné dění na hřišti. Tam jsme věděli, že se nemusíme ničeho bát, protože hráči, kteří dorazí, předvedou sami skvělou show, což se i stalo. Na páteční veřejný trénink reprezentace přišlo poměrně dost diváků. Sobotní trénink reprezentantů s dětmi byl neskutečný. Děti z celé republiky a skvělé trenérské vedení z řad hráčů. Velké díky všem, kteří se zapojili a vytvořili dětem báječné dopoledne.

Homerun derby a zápas měly krásnou atmosféru. Protože jsem si zápas úplně neměl čas užít naživo, využil jsem záznamů. Tady chci poděkovat Lukáši Ercolimu. Jestli někdo postupem času naskočil na naši vlnu, byl to právě on. Výsledný stream byl skvělý a navíc obohacený o světové prvky, viz rozhovory s hráči přímo při hře. Bez Lukáše Ercoliho a i ostatních lidí z ČBA by tu takový stream nebyl.

Doprovodný program byl fází třetí. Od začátku jsme si šli za tím, že cílíme zejména na rodiny s dětmi, protože pro náš klub je důležité, aby se rozšiřovala členská základna. Základem správné sportovní akce, kam chcete přilákat rodiny, jsou jídlo, pití a program pro děti. Tady patří další poděkování moderátorce Ivaně Korolové. Krásně akcí provázela, oznamovala, kde se zrovna co děje a udělala i několik živých vstupů do éteru s návštěvníky akce.

Závěrečnou fází, tedy výstupem, jsou tyto řádky. Jsou to ale také ohlasy, které slýcháme a čteme od lidí nejen napříč baseballovou komunitou. Jsou to ohlasy i od těch, kteří třeba až do 17. června byli baseballem nepolíbení. ČBA akci skvěle využila jako promo na baseball a zářijové domácí mistrovství Evropy.

S Lukášem Břízou jsme do akce dali spoustu času a zaujetí. Určitě jsme museli dělat vrásky na čele lidem kolem, ať už blízkým nebo těm z klubu. Díky patří celému výkonnému výboru SaB Orli Choceň. Přestože to občas vypadalo, že nestíháme, povedlo se uspořádat opravdu zdařilou akci. Bez lidí z výkonného výboru, trenérů jednotlivých kategorií, rodičů, dětí, dobrovolníků… bez Vás, naši milí baseballoví přátelé, bychom to nezvládli. Díky.

Jedna pět měsíců stará vzpomínka z Horské baseballové kliniky. Sešli jsme se s trenérem reprezentace Pavlem Chadimem a vyložili mu s Lukášem náš plán. Byl nadšený. Pavel je energický člověk. Jeho entuziasmus a maximální schválení naší vize, nám dodaly další palivo. Bez okolků jsme mu řekli, že chceme uspořádat nejlepší baseballovou All Star Game, jaká kdy v Česku byla. Zasmál se a řekl, že se mu to líbí a drží nám palce.

Na Horské baseballové klinice jsme si spolu s Lukášem jen my dva pro sebe řekli následující: „Pro nás je nejdůležitější, jak si to užijí hráči. Pokud po zápase přijdou kluci, že byli spokojení, že se jim akce líbila, bude to pro nás ta největší odměna. Poklona od hráčů a „Chádi“ bude mít cenu největší.“

Po zápase jsem zašel za Pavlem a ptám se ho, jak se mu akce líbila. Hodnotil ji jen pozitivně. Chvíli jsme povídali, než ho čekaly další povinnosti. Když už musel jít, tak říká: „Ty tu jsi stejně pro to, abych to řekl“ a začal se smát. „Že to byla ta nejlepší All Star Game.“ Zasmáli jsme se a on řekl, že byla. Když vám pak sami kluci osobně děkují, že si to užili, od Arnyho Dubového, přes Filipa Smolu, Ondru Satoriu, Davida Nevěřila až po Martina Červenku, pak víte, že to, co děláte, má smysl.

Díky, Lukáši. Byla to parádní jízda. Snad zase někdy něco společně vymyslíme a přispějeme svým kusem práce baseballové komunitě.

Martin Urbánek, manažer propagace a marketingu SaB Orli Choceň

Fotografie z akce najdete ve fotobance ČBA a nefotil je nikdo jiný než Jan "Beny" Beneš.

Odkaz zde >> Fotogalerie ČBA <<

Starší články