O KLUBU

SaB Orli Choceň je softballový a baseballový klub, založený v roce 1977 a nepřetržitě působící v Chocni. Domovský areál - Městský softballový a baseballový stadion je více než důstojným domovem Orlíků, Orlic a Orlů.
V minulosti klub pořádal mnoho evropských a světových akcí: Mistrovství Evropy kadetů v baseballu (1997), Mistrovství Evropy juniorek a juniorů v softballu (2002), Mistrovství Evropy mužů v softballu (2003), Akademické Mistrovství světa v baseballu (2008), Mistrovství Evropy žáků v baseballu (2013). V minulém roce (2018) se výčet mezinárodních turnajů rozrostl o historicky 1. ročník - Mistrovství Evropy ve slowpitchi mužů (12. - 16. června 2018). Mezi další významné akce určitě patří: Final Four Českého baseballového poháru (2015 a 2016) a Mistrovství České republiky veteránů v baseballu(2017). V neposlední řadě byla Choceň i tradičním místem pro školení evropských softballových rozhodčích (ESF - European softball federation).
Zajímavostí z historie je i skutečnost, že v  roce 1997, kdy Choceň zasáhla vlna povodní, tak při ME kadetů proběhlo historicky 1. utkání v baseballu pod umělým osvětlením.

MUŽI - baseball
Muži v současné době hrají 1. LIGU, která je 2. nejvyšší soutěží v ČR. V době své největší slávy hrál A-tým Českou baseballovou extraligu, a to v letech 2000 a 2001. V minulosti naši hráči prošli mládežnickými reprezentacemi ČR (Marek Cifra, Lukáš Záruba a Jan Žlábek), s nimiž se zúčastnili ME a dokonce i MS.

ŽENY - softball
Ženy dlouhodobě dominují oblastní soutěži žen (Východočeská softballová liga žen) pod vedením Milana Bečičky. Juniorky se úspěšně (již třetím rokem) zapojují do soutěží České softballové asociace - 2. liga juniorek, za tým Falcons Hradec Králové. Za zmínku jistojistě stojí Terka Kudláčková, která přes svůj mladý věk, patří k základním kamenům družstva žen, navíc dosáhla i individuálního úspěchu, jelikož byla vybrána do SCM U16 (softballová akademie kadetek), a zároveň je i v širším výběru reprezentace kadetek do 16 let.

SLOWPITCH
Velkou tradici v Chocni má i slowpitch (upravená verze softballu). V roce 2018 proběhl již 24. ročník tradičního turnaje smíšených družstev - Slowpitch Cup Choceň, který pořadatelsky zaštituje zakladatel turnaje Lukáš Záruba. Každoročně se zvyšuje zájem o tento turnaj a zejména o doprovodný program. V roce 2017 jsme uspořádali ligový turnaj ESSL (European Slowpitch Softball League), jehož se zúčastnili hráči nejen z celé Evropy, ale i z Dominikánské republiky a USA. Necelý rok na to, v červnu 2018 proběhl v našem areálu historicky 1. ročník Mistrovství Evropy ve slowpitchi mužů. Kvalitu ve slowpitchovém "umění" plně dokresluje i fakt, že 3 hráči byli vybráni do reprezentačního dresu (Martin Dobruský, Ondřej Kadrmas a Petr Řezáč). Martin Dobruský se navíc zúčastnil již v ME ve smíšeném slowpitchi (v roce 2017 v Bulharsku). V roce 2019 se v areálu uskutečnil Pohár ČSA v softballu juniorek do 20 let, který přilákal týmy napříč ČR.

ROZVOJ - MLÁDEŽ A BEEBALL
Stále vzrůstající členská základna, čítající (červen 2019) více jak 90 dětí do 15 let, je velmi dobrou vizitkou práce s mládeží a rozvojem klubu. Pro rok 2019 se mládežnický baseballový program rozroste o kategorii do 15 let, tj. starší kadeti. Od září 2016 se dále podařilo znovu navázat spolupráci s základními školami z Chocně a Vysokého Mýta (ZŠ Svatopluka Čecha, ZŠ M. Choceňského a ZŠ Javornického Vysoké Mýto) a rozjet projekt Intenzifikace školních sportovních kroužků a školních lig, který již více jak 10 let pořádá Česká softballová asociace. Ze všech 3 ZŠ se během několika let zapojilo do projektu zapojilo více než 450 dětí. Na podzim 2018 jsme vstoupili již do 3. ročníku, opět se všemi 3 základními školami. O významném postavení našeho rozvojového sýstému svědčí i to, že v minulých letech v našem areálu proběhli Finálové turnaje Základních škol v beeballu a teeballu.