1. SaB Orli Choceň >
  2. O klubu

HISTORIE

SaB Orli Choceň je softballový a baseballový klub, založený v roce 1977 a nepřetržitě působící v Chocni. Domovský areál - Městský softballový a baseballový stadion je více než důstojným domovem Orlíků, Orlic a Orlů.

Pro začátek pár slov ze slavnostní řeči u příležitosti výročí 40 let klubu (dle kronik na den přesně 9. září 2017). ,,český národ má svého Praotce Čecha, my baseballisté v Chocni máme svého Praotce Urbana, který byl u zrodu klubu a defacto přivedl SOFTBALL a později BASEBALL do Chocně. K němu máme také strýce Čulíka, emeritního starostu Města Chocně, který v době svého starostování podporoval nejen nás, ale i ostatní sporty v Chocni. Dále máme bratrance Chocholouše, který vystavěl krásný softballový a baseballový stadion a dlouhá léta držel pevně v rukou otěže fungování klubu. A ještě tu máme bratrance Bečičku, který v Chocni držel nad hlavou prapor softballu."

Dobách "škvárového" hřiště, se v Chocni uskutečnilo několik tzv. "Friendship Games". Na ty tyto turnaje (celkem 4 v několika letech), vždy dorazil nějaký zajímavý zahraniční tým. Jednalo se zejména o výběr hráčů z amerických vojenských základen v Německu a jeden rok dokonce dorazil tým přímo z USA, konkrétně z Pasadeny v Kalifornii.

V minulosti klub pořádal mnoho evropských turnajů a dokonce i jeden světový turnaj: Mistrovství Evropy kadetů v baseballu (1997), Mistrovství Evropy žáků v baseballu (2000), Mistrovství Evropy juniorek a juniorů v softballu (2002), Mistrovství Evropy mužů v softballu (2003), Mistrovství Evropy mužů v baseballu (2005) - utkání pozdějších finalistů Holandsko vs. Itálie, Akademické Mistrovství světa v baseballu (2008) - utkání Japonsko vs. Litva, Mistrovství Evropy žáků v baseballu (2013). V roce 2018 se výčet mezinárodních turnajů rozrostl o historicky 1. ročník - Mistrovství Evropy ve slowpitchi mužů (2018). Mezi další významné akce určitě patří: Final Four Českého baseballového poháru (2014 a 2015) a Mistrovství České republiky veteránů v baseballu (2017). V neposlední řadě byla Choceň dlouhá léta tradičním místem pro školení evropských softballových rozhodčích (ESF - European softball federation).

Zajímavostí z historie je i skutečnost, že v  roce 1997, kdy Choceň zasáhla velká vlna povodní, tak při ME kadetů proběhlo historicky 1. utkání v baseballu pod umělým osvětlením na českém území.

Po téměř 47 letech naší existence však rosteme dále, o čemž vypovídá zvedající se počet registrovaných členů klubu, zejména v mládežnických kategoriích. Zároveň se opět zvedá i prestiž baseballu a softballu v Chocni, o čemž svědčí i velká podpora Města Choceň a Pardubického kraje a mnoha partnerů z celých Východních Čech, jichž si velmi vážíme.

 

MUŽI - baseball

Mužský tým v současné době probíhá generační obměnou. Pro aktuální sezónu je družstvo přihlášeno do České baseballového poháru a také do Jihomoravského Regionálního přeboru mužů, kde se doufáme opět nastartuje slavná Orlí vítězná mentalita a v budoucnu opět postoupíme výše, nejlépe směr 1. LIGA mužů, jež naši muži hráli ještě v roce 2019.

Když se podíváme do historie mužského baseballu v Chocni, tak ta největší sláva byla v letech 2000 a 2001. V této době hrál A-tým Extraligu mužů, což znamená, že v Chocni bylo možné vidět ty nejlepší baseballové kluby z celé ČR (Draci Brno, Sokol Krč - dnešní Eagles Praha, Technika Brno, ad.). V minulosti naši hráči prošli i mládežnickými reprezentacemi ČR (Viktor Bartoš, Marek Cifra, Petr a Vít Chocholoušovi, Pavel Urban ml., Lukáš Záruba a Jan Žlábek), s nimiž se zúčastnili ME a dokonce i MS. Někteří z nich se stále aktivně zapojují do baseballu a to v různých funkcích, např. jako trenéři mládeže (Marek C., Vít Ch. a Petr Ch.) či funkcionáři (Lukáš Z.), či jako extraligový rozhodčí (Viktor B.) a v neposlední řadě i jako trenéři Reprezentací (Jan Žlábek se po 2leté zkušenosti ve funkci Asistenta, přesunul na pozici Hlavního trenéra Reprezentace žáků U12 a vedl tým v roce 2023 na ME ve Francii a MS na Taiwanu).

Zajímavostí je i úspěch naší hráčky - Terezy Kudláčkové, které se podařilo obléknout reprezentační dres REPREZENTACE ŽEN v baseballu a v roce 2022 získala s výběrem na Mistrovství Evropy žen ve Francii, stříbrnnou medaili. A to musíme vzít v potaz, že v celé ČR žádná soutěž žen v baseballu neprobíhá a příprava týmu tak byla pouze odkázána na soustředění a individuální přípravu.

 

ŽENY - softball

Ženy dlouhá léta dominovaly oblastní soutěži žen (Východočeská softballová liga žen) pod vedením bývalého trenéra Milana Bečičky a slavili mnohá vítězství a dokonce i sezony bez prohry. V poslední době se podařilo zapojit i mladé hráčky, a to díky spolupráci s klubem Falcons Hradec Králové. V současné době hrají naše ženy za Falcons HK ve 3. lize žen, ve které i zastávají důležité posty. nejvíce vyčnívá Terka Kudláčková, Terka Kučerová, Lucka Horáčková a Káťa Fritscheová. Terka Kudláčková v minulosti (2019) byla i součástí softballové akademie - SCM U16 (sport. centrum mládeže - kadetky U16), a zároveň tak i součástí širší soupisky Reprezentace ČR kadetek U16.

Ve výčtu pořádaných akcí v našem areálu jistě nelze nezmínit i Pohár ČSA juniorek do 20 let (2019), který do Chocně přilákal týmy z celé ČR, a ve kterých můžeme najít reprezentantky napříč všemi kategoriemi. V témže roce (podzim 2019) se tu i uskutečnil Finálový turnaj 2. ligy juniorek, ve kterém se bojovalo o postup do EXL juniorek 2020. Dále v roce 2023 proběhl Finálový turnaj Ligy juniorek U20 o postup do 2. nejvyšší soutěže.

 

SLOWPITCH

Velkou tradici v Chocni má i slowpitch (upravená verze softballu). V letošním roce nás čeká jubilejní 30. ročník tradičního turnaje smíšených družstev - Slowpitch Cup Choceň, který pořadatelsky zaštituje Lukáš Záruba. Každoročně se zvyšuje zájem o tento turnaj a zejména o doprovodný program. V roce 2017 jsme uspořádali ligový turnaj ESSL (European Slowpitch Softball League), jehož se zúčastnili hráči nejen z celé Evropy, ale i z Dominikánské republiky a USA. Necelý rok na to, v červnu 2018 proběhl v našem areálu historicky 1. ročník Mistrovství Evropy ve slowpitchi mužů. Kvalitu ve slowpitchovém "umění" plně dokresluje i fakt, že 3 domácí hráči byli vybráni do reprezentačního dresu (Martin Dobruský, Ondřej Kadrmas a Petr Řezáč). Martin Dobruský se navíc zúčastnil již ME ve smíšeném slowpitchi (2017 - Bulharsko, 2022 - Slovinsko) a následně i dvou evropských Super Cupů ve smíšeném slowpitchi, a to v dresu Sparks Mladé Buky (2021 - Bulharsko), resp. Waynes Pardubice (2023 - Bulharsko).

V řadách Orlů najdeme i člena tzv. "modrého týmu", tj. rozhodčího, který jako jeden z mála aktivně rozhoduje zápasy v ČR v baseballu, fastpitch softballu, ale zejména ve slowpitch softballu. V současné době patří mezi 2 rozhodčí s aktivní licencí WBSC Europe. Je jím Pavel Podhájecký. Zajímavostí je, že se v roce 2022 zúčastnil jako zástupe Evropy, Mistrovství Kanady ve slowpitchi, a dokonce rozhodoval i finálový zápas na domácí metě (jako hlavní rozhodčí).

Portfolio slowpitchových akcí, se od roku 2021 rozšířilo od Městskou slowpitchovou ligu. Do aktuálního ročníku je znovu přihlášeno 6 týmů, což znamená že je do projektu zapojeno přes 80 hráček a hráčů. V pravidelných ligových kolech, které probíhají vždy v pondělí a ve středu večer v období od dubna do září, se bojuje o nasazení do závěrečného turnaje.

 

ROZVOJ - MLÁDEŽ A BEEBALL 

Stále vzrůstající členská základna, přesahující 100 členů ve věku do 15 let, je velmi dobrou vizitkou práce s mládeží a rozvojem klubu. V roce 2019 se podařilo znovu nastartovat kategorii kadetů U15. Od září 2016 se dále podařilo znovu navázat spolupráci s základními školami z Chocně (ZŠ Svatopluka Čecha a ZŠ M. Choceňského) a Vysokého Mýta (ZŠ Javornického) a rozjet projekt Intenzifikace školních sportovních kroužků a školních lig, který již více jak 10 let pořádá Česká softballová asociace. Ze všech 3 ZŠ se během několika let zapojilo do projektu zapojilo více než 450 dětí. Na podzim 2022 začal již 5. ročník Beeballu do škol, opět se všemi 3 základními školami. O významném postavení našeho rozvojového sýstému svědčí i to, že v minulých letech v našem areálu proběhli Finálové turnaje Základních škol v beeballu a teeballu. Dále také probíhá spolupráce i se středními školami - VOŠP a SPgŠ Litomyšl.