1. SaB Orli Choceň >
  2. Horská baseballová klinika nás vystřelila do roku 2024

Horská baseballová klinika nás vystřelila do roku 2024

Martin Urbánek, 22.01. 2024 Aktuality

23. ročník Horské baseballové kliniky je za námi. Utekla zase rychle. Ale stála za to. Těžko spočítat, kolikátou účast jsme si připsali, ale můžeme znovu říct, Orli byli u toho.

Jeden by řekl, že baseballová sezóna ještě nezačala. Ale opak je pravdou. Baseballová sezóna co do výsledků má svůj začátek a konec, pravda, ale příprava nikdy nekončí. Právě tato myšlenka je jednou z mnoha, které šly vyčíst mezi řádky na letošní klinice. Než začne výšlap za vrcholy ročníku 2024, horská klinika je ideálním základním táborem, kde se baseballová obec sejde a získá další motivaci do práce.

Program byl letos opět nabitý. Ostřílené kapacity z české baseballové kotliny, špičkoví odborníci z oborů kondiční nebo atletické přípravy a jako vrchol italská legenda. Marco Mazzieri byl jednoznačně tím nejvěhlasnějším speakerem programu. Nejúspěšnější trenér historie Itálie, se kterou získal dva evropské tituly (2010, 2012) a účastník World Basball Classic 2017. Rodák z Grosseta povede výběr Evropy v březnové sérii proti Japonsku. Po jeho boku bude stát i aktuálně nejúspěšnější trenér české historie Pavel Chadim a očekávají se i 2-3 česká jména na hráčském rosteru.

Mazzieri hovořil o důležitosti pozice vnějších polařů, o mentální stránce pálení a situačním pálení. Zajímavým byl zejména segment o filosofii trénování. Svůj vysoký standard si držela dvojice Martin Novák (atletický trenér sprinterů Brno) a Radim Jebavý (kondiční trenér mužské reprezentace ČR). Opět baseballovému plénu připomněli, že baseballista je komplexní atlet a možná některé z nás zase vrátili zpět na zem, že hráče nemáme zatěžovat pouze jednostraně baseballově.

Svůj prostor, ať už více či méně, dostali přední trenéři působící v řadě rolí u českých reprezentací, jmenovitě Pavel Chadim, Petr Čech, Richard Kania, Jakub Sládek, Alexander Derhak. U „kulatého stolu“ jsme slyšeli i Filipa Procházku a Mariána Krásného. Mnohdy nekompromisní a jasné pohledy z rozhodcovského světa přinesli Zdeněk Žídek s Františkem Přibylem. Takový skrytý segment v rámci celé klinky měl Jan Altrichter z Draků Brno. Dračí „groundkeeper“, správce areálu MBS, se podělil o své „know-how“ s těmi, kteří se zajímají o práci na hřišti, kolem něj a vůbec po celém baseballovém areálu.

Kdybych měl nepokrytě adorovat některé z přednášejících, budou to kluci reprezentanti. Zejména Martin Schneider s Jakubem Hajtmarem jsou nekonečné studnice moudrosti. Na nich samých je dokonale vidět, jaký kus cesty ušel český baseball za posledních 18 let. Proč 18 let? Tolik let hrál Jakub Hajtmar za reprezentační A tým a 90 % času byl jedním z nejdůležitějších hráčů. Jeho a Martinovy postřehy ve mně samém budou určitě nějaký čas rezonovat.

Kluci nás nechali nahlédnout do svých tréninkových programů, jak přemýšlí o jejich koncepci a stavbě, kam směřují jednotlivé segmenty a co je pro ně důležité. Ukázky z Martinova tréninku byly skvělé. Pozadu nezůstali ani Martin Mužík s Arnoštem Dubovým. „Mužajs“ nejednoho z přítomných jistě inspiroval odpoledními šlofíky, které zařazuje v rámci regenerace. A mít „Arnyho“ za učitele musí být radost, protože jestli učí historii stejně dobře jako hraje a vysvětluje principy zadopolařství, pak mají jeho žáci sakra kliku.

Závěrem nesmí chybět poděkování Romanu Lipavskému za další báječný ročník. Program skvělý, ubytování a strava standardně kvalitní, tombola a dražba tradičně napínavé. Díky, Romane, pokračuj v dobrej práci.

 

Foto zleva: Lukáš Bříza, Petr Zeman, Vendula Novotná, Tomáš Morávek, Martin Urbánek

Starší články