>

STŘÍPKY MINULOSTI (II.) - Modrý tým

Pavel Podhájecký, 13.04. 2020 Aktuality

V dnešním druhém Velikonočním díle nás čeká pohled za pomyslnou oponu tzv. „Modrého týmu“. Někteří ví, ale pro ty co tápou, o koho se jedná, vysvětlím…jsou to ROZHODČÍ.

Mnozí z Vás by mohli namítnout, proč psát o rozhodčích, vždyť je ke hře nepotřebujeme, avšak opak je pravdou. Samozřejmě přítomnost rozhodčího na utkání není důležitá jako hráči, či trenéři, ale věřte mi, že bez osoby, která dohlíží na průběh hry, rozhoduje o nadhozech, dobrých či špatných odpalech a vyhodnocuje hru na metách, by takové utkání těžko mělo spravedlivého vítěze a hlavně v některých případech by ani nemuselo skončit dobře. Je nasnadě, že jedním z klubových rozhodčích, kteří mají licenci jsem i já, tudíž leccos můžu popsat vlastními slovy.

ORLI JAKO ROZHODČÍ

Nejzkušenějším je bezesporu Viktor „Brůžek“ Bartoš (#15), který se pískání věnuje již více jak dekádu. Od roku 2010 rozhodoval již ve více jak 175 utkáních, vč. nejvyšší soutěže – Extraligy mužů, do které poprvé „nakoukl“ již v roce 2014. V témže roce navíc obdržel cenu – ROZHODCOVSKÝ OBJEV ROKU. Díky tomu navíc o rok později (2015) řídil jako rozhodčí na domácí metě utkání nadějí při ALL STAR GAME 2015 v Třebíči, jednalo se o zápas mezi Reprezentací ČR U18 a Výběrem Českomoravské ligy. Nyní je již pevným členem extraligové skupiny rozhodčích a pravidelně se i zúčastňuje různých Klinik rozhodčích.

 

Druhým licencovaným rozhodčím jsem já – Pavel Podhájecký (#12). Přestože jsem svou první licenci získal již v roce 2011, tak v dospělých soutěžích jsem začal rozhodovat až na přelomu let 2012/2013, kde jsem byl i součástí extraligové skupiny rozhodčích v softballu. Lze také konstatovat, že jako jeden z mála v ČR, vlastním licenci na všechny 3 pálkovací sporty, tj. baseball, softball i slowpitch. Až do roku 2014 jsem však výhradně pískal softball. V roce 2015 jsem byl poprvé nominován k baseballovému utkání, od té doby jsem však „nakoukl“ i do Extraligy (v roce 2016). V současné době se zaměřuji hlavně na mládežnické extraligy (EXLU18 a EXLU21). Mimoto se aktivně zapojuji i do lektorské činnosti a to ve všech třech sportech (baseball, softball i slowpitch), protože si uvědomuji, že je nutné předávat zkušenosti i příštím generacím.

Mezi mladšími nástupci určitě vyčnívá Jarda Jeřábek, který i přes svůj mladý věk již odpískal mnoho utkání a letos v lednu absolvoval i kliniku rozhodčích, která proběhla u nás v Chocni (26.1.2020). Přestože musí ještě na sobě pracovat, tak je na něm vidět píle a odhodlanost, což platí za důležité vlastnosti pro rozhodčího. V dalších letech jej snad doplní i Filip Záruba, který taktéž letos absolvoval školení rozhodčích a již jsme jej mohli vidět při halovém turnaji U8. Oběma přeji hlavně výdrž a chuť do rozhodcovského řemesla.

Mezi rozhodčí, kteří nám pomáhají s rozhodováním regionálních soutěží, patří ještě Honza „Magic“ Žlábek, Lukáš „Zagor“ Záruba, Martin Dobruský a Filip Kudláček. Bohužel musíme konstatovat, že by počet klubových rozhodčích určitě bylo potřeba navýšit, avšak je těžké k této, trochu nedoceněné funkci, někoho „zlanařit“.

MEZINÁRODNÍ SCÉNA

Přestože u nás v areálu již bylo v minulosti mnoho významných turnajů (ME a MS), tak mezinárodní licence jdou lehce kolem nás. Ikdyž to není zcela pravda a musím to trochu uvést na pravou míru, protože se to týká baseballu a fastpitch softballu.

Od roku 2018 vlastním, jako jeden ze 2 lidí v celé ČR (pozn. aut. druhým je Jaroslav Kosnar), licenci evropského rozhodčího pro slowpitch. V tomto roce jsem měl tu možnost absolvovat kliniku ESF v italském Riccione, a zároveň jsem byl nominován i na evropský Super Cup ve smíšeném slowpitchi. V roce 2019 jsem obdržel další nominaci, tentokráte na moje první ME ve slowpitchi, které proběhlo v maďarské metropoli Budapešť. V letošním roce mě navíc měl čekat opět evropský Super Cup ve smíšeném slowpitchi, který byl plánován na červenec v bulharské Sofii. Bohužel aktuální situace vše změnila a turnaj byl bez náhrady zrušen, jako většina evropských soutěží. Více si můžete přečíst v článku zde – Z Čech na ME: Evropský slowpitch pohledem rozhodčího

Nyní však zpět k tématu. Ve stejném roce (2018), avšak na jaře, jsme s Víťou měli možnost absolvovat mezinárodní kliniku baseballových rozhodčích, kterou pořádalo WBSC (Světová baseballová a softballová konfederace), a to ve spolupráci s ČBA. Klinika – WBSC Baseball Umpire Camp 2018 proběhla v Praze, a jednalo se o 4denní kemp pro vybrané rozhodčí z celé ČR. Mezi lektory figurovali i takové osoby, jako jsou: Gustavo „Gus“ Rodriguez (šéf rozhodčích WBSC) a Fred van Groningen Schinkel (bývalý rozhodčí WBSC/CEB, 2x účast na OH). O průběhu kliniky si můžete také přečíst na webu ČBA, zde:

Rozhodcovská klinika WBSC v Praze

Rozhodcovská klinika WBSC v Praze – třetí a čtvrtý den

Starší články